ویژه های خبری

امروز : جمعه - ۲۱ - مرداد - ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه خبری صبح کیش، یاسین مطهری زاده افزود: همزمان با آغاز هفته گرامیداشت قوه قضاییه صبح امروز مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) و شهیدان گلگون كفن هشت سال دفاع مقدس و هفتم تير در مسجد امام حسن بر سر مزار شهدای گمنام برگزار شد.

وی افزود: فردا جمعه نیز با برگزاری میز خدمت در مصلي كيش با حضور همکاران دستگاه قضایی و روسای سازمان‌های تابعه شامل ثبت اسناد و املاک در خدمت مراجعه کنندگان خواهیم بود.

یاسین مطهری زاده افزود: تقدیر از کارکنان برتر دستگاه قضایی و سرکشی از زندانیان حوزه قضایی کیش در زندان‌ها و بررسی مشکلات و درخواست‌های احتمالی آنان و همچنین ملاقات مردمی در دادگستری جزیره کیش از دیگر برنامه‌های هفته قوه قضاییه در کیش است.

وی افزود: درسال گذشته بیش از ۲۷ هزار پرونده در محاکم و دادسرا و شورا‌های حل اختلاف ثبت شد و به همین مقدار آمار خروجی پرونده ها بوده و مختومه شده است و بخش عمده‌ای از آن‌ها نيز به سازش ختم شده است.

یاسین مطهری زاده گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از پرونده‌های وارده به شورا‌های حل اختلاف منجر به صلح و سازش و مختومه شده اند.

وی تصریح کرد: عمده‌ترین پرونده‌ها الزام به تنظیم سند رسمی، مطالبه وجه و در حوزه جرائم نیز ضرب و جرح و رانندگی بدون گواهینامه بوده که اخیرا مرجع انتظامی در این زمینه ورود کرده و منجر به تشکیل پرونده شده است.

رئیس دادگستری کیش گفت: پیرو سیاست تحولی دستگاه قضایی کشور در چند سال گذشته مجموعه حوزه قضایی کیش نیز این سیاست را دنبال کرده و توانسته تعداد آرای جایگزین حبس به خصوص در حوزه نظارت الکترونیک برای حرکت در مسیر حبس زدایی و تبدیل مجازات حبس به جزای نقدی، امور عام النفعه و در برخی از موارد استفاده از پای بند الکترونیک به جای نگهداری شخص در زندان را انجام دهد.

یاسین مطهری زاده گفت: استفاده از پای بند الکترونیک با توجه به آثار منفی زندان بر شخص و خانواده زندانی، اخیرا در دستور کار دادگستری جزیره کیش قرار گرفته است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از پای بند الکترونیک فرد در محل سکونت خود مدت حبس را سپری کند.

رئیس دادگستری جزیره کیش گفت: شورای حل اختلاف یکی از مجموعه‌های شبه قضایی در کنار مجموعه دادگستری دارای صلاحیت‌های متعددی است.

یاسین مطهری زاده افزود: شش شعبه حل اختلاف در شورای حل اختلاف جزیره کیش مستقر است و بخش عمده پرونده‌ها بنا به رویکرد تحولی دستگاه قضایی ابتدا از مسیر شورای حل اختلاف ورود مي كند و درصورت عدم صلح و سازش وارد محاکم قضایی می‌شوند.

رئیس دادگستری جزیره کیش با تشکر از مدیرکل صداوسیما و خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش گفت: هدف دستگاه قضایی برقراری عدالت و حفظ امنیت سرمایه گذاران و مردم جزیره کیش است.