ویژه های خبری

امروز : جمعه - ۲۱ - مرداد - ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه خبری صبح کیش، مریم محمدی گفت: این طرح پس از یک دوره آزمایشی و تامین بانک مرجانی با استفاده از پرورش مرجان‌ها وارد مرحله اجرایی شده و در حال حاضر در این بانک بیش از هزار و ۳۰۰ قلمه مرجان شاخ گوزنی آماده انتقال به بستر‌های طبیعی است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با افزایش استند‌ها و سازه‌های مربوطه و افزایش تعداد قلمه ها، مرجان‌های تکثیر یافته در حال انتقال به زیستگاه‌های طبیعی در معرض نابودی و یا زیستگاه‌های مصنوع می‌شوند.

محمدی افزود: اکوسیستم مرجانی مهمترین و پرتولیدترین اکوسیستم دریایی در جزیره کیش به شمار می‌رود که تعداد بی شماری از آبزیان را در مراحل مختلف حیات در خود جای داده اند.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش گفت: تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا از عمده چالش‌های آن‌ها برای زنده ماندن است که قلمه زنی می‌تواند راهکار موثری برای سازگاری با این تغييرات باشد.

تکثیر و قلمه زنی مرجان‌ها با نظارت و حمایت مالی اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش، توسط ماکان فریزندی فعال محیط زیست و مدرس غواصی که دوره‌های بین المللی مرتبط با حفاظت و احیای مرجان‌ها را گذرانده و همچنین با حمایت مرکز غواصی کیش آغاز شد.