ویژه های خبری

امروز : پنجشنبه - ۹ - تیر - ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه خبری صبح کیش، با افزایش حجم مسافران، مدیران شهری کیش بجای افزایش زیرساخت‌ها، فاضلاب شهری را از تصفیه‌خانه قدیمی کیش به سمت زمین‌های اطراف هدایت می‌کنند.
ازآنجاکه تصفیه‌خانه ۱۰ هزار مترمکعبی کیش در پیک شلوغی نوروز توان تصفیه فاضلاب ورودی را ندارد ظاهراً مدیران شهری کیش فاضلاب ورودی به ایستگاه مرکزی که روبروی ششصد دستگاه واقع‌شده است و باید به تصفیه‌خانه ده هزار مترمکعبی هدایت شود را به زمین‌های مجاور منتقل می‌کنند.


نقشه‌های هوایی گوگل گویای این موضوع هستند که در سال‌های گذشته نیز این کار به‌صورت مخفیانه انجام می‌شده و در ایام نوروز و شلوغی در این مناطق فاضلاب در زمین‌های اطراف ایستگاه تخلیه می‌شود و تا چند ماه بعد خشک‌شده و دوباره در نوروز به خواست مدیران شهری کیش دوباره تبدیل به حوضچه فاضلاب می‌شود.
جدا از مسائل و آسیب‌های زیست‌محیطی چند سؤال مطرح می‌شود که لازم است، امام‌جمعه محترم، دادستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات جزیره پیگیری کرده و پاسخگو باشند:
- اگر جزیره کیش زیرساخت فاضلابی مناسب ندارد چرا معاون و مدیران امور شهری کیش با پاک کردن صورت‌مسئله پیگیر توسعه زیرساخت‌ها نبوده و این فاجعه را طی سال‌های متمادی رقم‌زده‌اند؟؟ چرا با پیگیری جدی، اعلان عمومی و با همکاری مدیریت محیط‌زیست و دیگران مسئولان مرتبط، مدیران ارشد کیش را وادار به تکمیل این پروژه نکرده‌اند؟؟ (برخی مدیران شهری و عمرانی کیش قدمت بالای ۱۰ سال در پست‌هایشان دارند که بیانگر آگاهی کامل آنان از برخی مشکلات شهری کیش است).
- چرا مدیر محیط‌زیست کیش چرا سکوت کرده است؟ آیا بازهم ایشان بی‌اطلاع بوده است؟ مگر مدیر محیط‌زیست جزیره کیش مسئولیتی جز حفاظت از محیط‌زیست کیش بر عهده دارد؟ آیا بازهم مدیران دیگر حرف‌های محمدی را جدی نگرفتند؟ اگر این‌طور است چرا این موضوع مهم از سوی مدیر محیط‌زیست جزیره کیش به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گزارش نشده است؟
-مدیرعامل قبلی شرکت عمران، آب و خدمات کیش، شهریورماه ۱۴۰۰ خبر از افتتاح فاز دوم تصفیه‌خانه در مهرماه داد وسعید پورزادی معاون وقت و حال حاضر عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش هم از پروژه بازدید و در جریان موضوع قرار گرفت اما بعد از شش ماه همچنان فاضلاب کیش در طبیعت تخلیه می‌شود!
- آیا دلیل بوی نامطبوع هفته گذشته همین تخلیه فاضلاب در بیابان‌ها نبوده است؟
- آیا موضوع کسری بودجه بزرگ در شرکت عمران، آب و خدمات کیش در دوره مدیرعامل قبل در سال گذشته صحت دارد؟ آیا اینکه بودجه آسفالت، معابر و برخی پروژه‌های شهری، صرف توسعه برخی مناطق خاص جزیره کیش شده است صحت دارد؟
البته یکی از حوضچه‌های بزرگ فاضلاب که پشت پارک دلفین قرار داشت و طی بازدیدهای ابوالفضل طیبی مدیرعامل اسبق شرکت عمران شناسایی‌شده بود ( براساس شواهد فعلی احتمالاً آن حوضچه هم توسط مدیران شهری ایجادشده بوده) با دستور وی پر شد و سپس با احداث پارک طلوع تبدیل به پارک ساحلی شد که اگر این اتفاق نیفتاده بود در سواحل مارینا و طلوع هم شاهد بوی نامطبوع و فاجعه زیست‌محیطی بودیم.