ویژه های خبری

امروز : پنجشنبه - ۹ - تیر - ۱۴۰۱
رویکردی از روی ناتوانی و ضعیف؛

به گزارش پایگاه خبری صبح کیش، پس از حضور وزیر راه ایران و دبیر شورای عالی مناطق آزاد در جزیره کیش به‌منظور بازدید از پروژه‌های زیرساختی جزیره مرجانی و همکاری کیش در جام جهانی قطر، انتظار می‌رفت خبرنگاران محلی جهت پوشش این سفر مهم به این بازدیدها دعوت شوند اما در کمال شگفتی جز خبرگزاری دولتی ایرنا و صداوسیما هیچ خبرنگاری از جزیره کیش به این بازدیدها دعوت نشد!!!

این بی‌توجهی به رسانه کیش اما، به‌صورت دوره‌ای و هرچند ماه یک بار توسط مدیران روابط عمومی در جزیره کیش تکرار می‌شود و این رفتار خارج از شأن به ابزاری برای قدرت‌نمایی این مدیران تبدیل‌شده است.

دعوت‌های گزینشی و دست‌چین کردن خبرنگاران (به‌اصطلاح خودشان خبرنگاران خودی و خبرنگاران بیخودی) از اواخر دوره مدیریت مونسان در سازمان منطقه آزاد کیش شروع و تا به امروز به اشکال مختلف اتفاق افتاده است.

به سال‌ها قبل برنمی‌گردیم، کافی است  حدود یک ماه قبل و مراسم معارفه مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد کیش را مرور کنیم، در دوره مدیر روابط عمومی فعلی سازمان منطقه آزاد کیش خبرنگاران از ورود به سالن مراسم به بهانه همه‌گیری کرونا منع شده و پا را فراتر گذاشته و یکی از باسابقه‌ترین خبرنگاران کیش را هم از مجموعه سالن همایش‌ها به بیرون هدایت کردند!!

در نظام رفتاری روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش، اگر رسانه منتقد داشته باشید بایکوت می‌شوید و از حضور در عرصه رسانه و جلسات رسمی دولتی منع!!! و اگر دستی بر چاپلوسی و چرب‌زبانی داشته باشید و لب از به‌به و چه‎چه نبسته باشید سوگلی وار توسط بخش دولتی حمایت می‌شوید و نه تنها از امکانات این مجموعه‌ها و پوشش خبری و ویژه برخوردار می‌شوید بلکه بودجه‌هایی که در قانون از توازن توزیع آن در رسانه‌های رسمی سخن گفته‌شده نیز به‌صورت یک‌طرفه در اختیار شماست.

در قالب این نظام رفتاری خبرنگاران ضعیف یکی پس از دیگری به جلسات دو نفره برخی مسئولان دعوت‌شده و از طریق اعطای آگهی، رپورتاژ، برنامه‌های فرهنگی و... زبان انتقادشان بسته می‌شود و این‌گونه است که این رسانه‌ها جز در مواقعی که بحث به خطر افتادن منافعشان باشد زبان نقدشان کور می‌شود و از گفتن حقیقت قاصرند.
بلی این رفتارهای ناپسند و سم‌پاشی مدیران گذشته و امروز فرهنگی و روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش محیط رسانه‌ای این جزیره را به لجن‌زار رسانه‌ای تبدیل و جنگ رسانه‌های مردمی و دلالان خبر را به وجود آورده است. رسانه مردمی کیش با کمترین حمایت دولتی سمت نقد سازنده پیش‌گرفته و از درد مردم سخن می‌گویند و دلالان خبر و خبرنگار نماها با جیب‌های ورم‌کرده از فاکتورهای آنچنانی مدیر و مسئول چاق می‌کنند لب از تملق‌گویی نمی‌بندند.

سؤال بزرگ‌تر آنجا به بر ذهنمان نقش می‌بندد که مگر می‌شود بخشی از این دولت بود و نگاه متفاوتی از اهداف بالادست همین دولت داشت؟

شاید لازم به یادآوری باشد که مسئولیت گرفتن در نظام جمهوری اسلامی یعنی خدمت به مردم و پاسخگویی در خصوص همین مدیریت و خدمت به عموم مردم، اگر کار می‌کنید و فعالیت مثبت در شغل خوددارید طبق وظیفه‌ای که به‌موجب قانون بر عهده‌تان سپرده‌شده بوده و منتی بر آن نیست و اگر کم‌کاری می‌کنید و در فکر خوش‌گذرانی هستید باید در قبال پرسش مردم پاسخگو باشید. این‌که در بازدیدهایتان چه می‌گذرد و چه می‌گویید را محرمانه می‌دانید و جلساتتان رو پشت درب‌های بسته برگزار می‌کنید و از حضور خبرنگار در کنار مدیران ارشد ترس به جانتان افتاده کمی ذهنمان را آشفته برخی افکار منفی می‌کند که نکند از اهداف بالادست و اصلی دولت مستقر دور شده باشید و گرفتار سوء مدیریت‌های رایج در کیش شده باشید.

در آخر، برای آن‌که ملکه ذهنتان شود می‌نویسم که نام دولتی که در آن مسئولیت برعهده‌گرفته و بیش از آن مزد دریافت می‌کنید، "دولت مردمی" است پس، خود را از خبرنگار و مردم جدا ندانید و از ادامه راه مدیران گذشته بپرهیزید چراکه عمر مدیریت و عمر خدمت بلند است.

 

ایوب قادری

پایان خبر