ویژه های خبری

امروز : جمعه - ۲۱ - مرداد - ۱۴۰۱
معاون‌گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری؛

به گزارش پایگاه خبری صبح کیش،محور اصلی این نشست و دیدار سه ساعته میزبانی از جام جهانی قطر و تقویت ظرفیت‌های جزیره‌ کیش بود.

در ابتدای جلسه طهمورث قاسمی دبیر مجمع سازندگان و نوآوران کیش ضمن توضیحاتی مختصر از وضعیت سرمایه گذاری و پتانسیل های موجود در جزیره کیش اقدام به معرفی اعضای تشکیل دهند مجمع و شاکله و اهداف و برنامه های مجمع سازندگان کیش پرداخت و خبر از اقدامات جدی و جذب مشارکت عمومی در شرکت سهامی ارکان تا یک ماه آینده که جزو زیر مجموعه های مجمع سازندگان کیش است داده و گفت اعضای مجمع سازندگان کیش جزو قدیمی ترین و بزرگترین فعالیین حوزه سرمایه گذاری کیش هستند که با هدف توسعه همگون و هم تراز با استاندارد های مناسب در جزیره کیش تلاش نموده و در بسترهای نوین و قابل توجه حوزه گردشگری و تجاری و رفاهی و خدماتی و مسکونی فعال هستند .

معافیت ۱۰۰ درصدی مالیات برای فعالیین حوزه هتلداری ، فرهنگی و آموزش مرتبط با گردشگری در بودجه ۱۴۰۱

شالبافیان معاون وزیر گردشگری نیز در این نشست با اشاره به این که جمع حاضر می تواند به توسعه پایدار کیش کمک کنند گفت : معافیت مالیاتی فعالان حوزه گردشگری به ویژه حوزه هتلداری بر اساس بند ۹ تبصره قانونی مشوق های مالیاتی در بودجه 1401 مشوق های ۱۰۰ درصدی معافیت مالیاتی برای فعالیین حوزه های گردشگری ، فرهنگی و آموزشی که به تایید مراجع ذیربط برسد دیده شده است .

وی گفت: نقاط قوت و ضعف کیش باید بررسی شود البته که ظرفیت جذب سرمایه‌گذاری دارد اما به آن بی توجهی می شود.

شالبافیان گفت : حمایت های کافی از سرمایه گذاری وجود ندارد.

وی گفت : آیین نامه ای را در دست تصویب داریم که امیدواریم انجام شود که اگر انجام شود بیش از سه پروژه بزرگ کشور نجات پیدا می کند.

معاون وزیر گردشگری گفت: صاحبان کارخانه ها و صنایع که مالیات قابل توجهی هم می دهند با معرفی کیش و راهکارهای قانونی می توانند مالیات را صرف توسعه کیش کنند ، این اتفاق در نقاط دیگر کشور هم رخ می دهد.

وی افزود: جزیره مدرن کیش می تواند به جاهای دیگر کشور نیز کمک کند ، مشوق های دولتی انگیزه سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و جزیره‌کیش تقویت نمی کند .

شالبافیان با اشاره به اینکه قیمت هتلها در جزیره کیش بسیار بالاست گفت : چند روز گذشته در کیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به قیمت هتل ها در جزیره کیش که در برخی موارد به شبی ده میلیون تومان می رسد انتقاد شدید شد .

وی گفت : کیفیت خدمات هتل ها باید متناسب با مبلغ دریافتی از مسافران باشد .

شالبافیان به بی‌ثباتی مدیریتی هم اشاره کرد و گفت : این بی ثباتی چالشی برای جزیره کیش است.

وی گفت: نظارت بر دفاتر خدمات فروش بلیت و رزرو هتل ها باید جدی تر باشد و سازمان منطقه آزاد کیش به آن ورود کند.

وزارت گردشگری به هر حوزه ای ورود می کند تقصیر را به گردن حوزه دیگر می اندازند .

شرکت ملی گاز برای الگو سازی مصرف بهینه با مشارکت وزارت گردشگری تصمیم به تجهیز هتل ها به تاسیسات گازی کرد تا به فرهنگ‌سازی مصرف گاز نیز کمک کند .

شالبافیان به افزایش هفت برابری تعرفه گاز هتل ها اشاره کرد و گفت : باید در مناطق آزاد مشوق های لازم برای توسعه وجود داشته باشد جایی که قانون اجازه دهد وزارت گردشگری از سرمایه گذاران حوزه گردشگری حمایت می کند .

وی با اشاره به اینکه مسئولان کیش برای زمانی که مسافر کمتری به جزیره کیش می‌آید باید برنامه‌ریزی کنند گفت : شرکت ملی گاز برای الگو سازی مصرف بهینه با مشارکت وزارت گردشگری تصمیم به تجهیز هتل ها به تاسیسات گازی کرد تا به فرهنگ‌سازی مصرف گاز نیز کمک کند .

وی گفت : تنها بخشی که کار اقتصادی انجام می‌دهد و مشغول این طرح شد هتل ها هستند در کیش هم باید انگیزه های مناسبی برای توسعه گردشگری ایجاد شود .

شالبافیان در خصوص جام جهانی هم گفت : بخش خصوصی می توانست به دولت کمک کند اما به نظر می رسد ایران در حوزه میزبانی تیم های جام جهانی جایگاهی ندارد و تقریباً بلیت مسابقات جام جهانی در قالب تور فروخته شده است .

 

علیرضا نوری یکی از اعضای مجمع سازندگان کیش و از سرمایه‌گذاران جزیره کیش در این نشست با اشاره به اینکه کیش سهمی از جام جهانی قطر نخواهد داشت گفت : قطر امکانات مناسبی برای میزبانی از جام جهانی دارد و به نظر نمی رسد از ظرفیت های کیش استفاده کند.
وی گفت : مسافران چنج ویزا هم که به جزیره کیش سفر می کردند شرایطی در امارات و قطر برای آنان ایجاد شد که دیگر نیازی به سفر به جزیره کیش نداشته باشند و اکنون به راحتی می توانند ویزای خود را تبدیل کنند.
وی گفت : تعداد هتل های قطر و دبی قابل رقابت با هتل‌های جزیره کیش نیست.
علیرضا نوری با اشاره به اینکه محدودیت هایی برای پذیرش مهمانان جام جهانی در کیش وجود دارد گفت : به نظر نمی رسد قطر اجازه دهد ایران سهمی از این رقابت بین‌المللی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه تبلیغات ما تبلیغات واقعی نیست گفت : زمانی مدیرعامل جبل علی به جزیره کیش آمد تا از نزدیک با ظرفیت‌های کیش آشنا شود و ببیند منطقه‌ای که بسیار در مورد آن تبلیغ می‌شود چه ظرفیت هایی دارد وقتی به جزیره کیش سفر کرد امکانات جزیره برای او راضی کننده نبود.
علیرضا نوری با اشاره به اینکه دولت می توانست از ظرفیت بخش خصوصی برای میزبانی جام جهانی قطر استفاده کند و از این ظرفیت منحصر به فرد طی چند سال گذشته غافل شده است گفت : دولت تلاشی برای جام جهانی نکرد و بخش خصوصی را نیز در این حوزه مشارکت نداد .
وی به فروش بلیت در دفاتر خدمات گردشگری هم اشاره کرد و گفت: بلیت آژانس ها فروخته شده است و ممکن است در این حوزه کلاهبرداری و تخلف هم انجام شود .
اگر کیش به پایگاه رفت و آمد مسافران تبدیل شود ممکن است مشکلات تخلف و کلاهبرداری به جزیره کیش نسبت داده شود و در این میان فقط برای کیش بد نامی خواهد ماند .

مسیح الله صفا مدیرعامل جامعه هتلداران نیز در این نشست با اشاره به اینکه کیش ظرفیت پذیرش توریست خارجی را ندارد و امکانات جزیره کیش و فرهنگ اعتقادی ما اجازه پذیرایی از مسافران خارجی را نمی دهد گفت : در حال حاضر ۵۰ هتل فعال با ظرفیت ۵۱۰۰ اتاق و حدود ۲۰ هزار تخت در جزیره کیش وجود دارد که این امکانات برای پذیرایی از مهمانان جام جهانی کافی نیست .
وی با اشاره به اینکه سهمیه بلیت جام جهانی هنوز مشخص نشده است و معلوم نیست که کیش در این اختصاص سهمیه ، چه جایگاهی دارد گفت : تورهای جام جهانی در تهران فروخته شده است .
وی افزود : در جلساتی که با یک نفر از فعالان بخش خصوصی در این حوزه داشتم متوجه شدم که در برخی از دفاتر فروش بلیط در تهران تور جام جهانی تا صد و هشتاد میلیون تومان فروخته شده است .
وی گفت : اگر ایران مهمانان سه بازی ایران در جام جهانی را نیز پذیرایی می کرد ظرفیت خوبی برای جزیره کیش بود .
مسیح الله صفا با اشاره به این ‌که ۶۰ هتل در دست احداث در جزیره کیش وجود دارد و همه آنها چهارستاره و پنج ستاره هستند گفت : جام جهانی و اسکان گردشگران بسیار مهم است .
باید از این ظرفیت جزیره‌ کیش استفاده می‌شد که تاکنون حرکت مثبتی انجام نشده است .
وی با انتقاد به بی ثباتی مدیریتی در جزیره کیش گفت : در یک سال اخیر ۴ مدیرعامل در جزیره کیش تغییر کرد و معاونان مدیر عامل در حال حاضر همه سرپرست هستند و مشخص نیست که این سرپرستان آیا فردا هم در پست مدیریتی خود حضور دارند یا خیر ! این بی ثباتی و عدم برنامه ریزی قطعاً به ساختار گردشگری جزیره کیش صدمه وارد می کند .
احمدپور یکی دیگر از اعضای مجمع سازندگان کیش و سرمایه گذاران جزیره کیش در این نشست گفت : از وزارت گردشگری گلایه مندیم که تعریف درستی از گردشگری در جزیره کیش و در کشور ارائه نکرده است .
وی با انتقاد از اینکه در ایام نوروز یک واحد مسکونی یک خوابه شبی ۵ میلیون تومان اجاره داده شد گفت : اگر از انبوه‌ سازان حمایت شود قطعاً اسکان مسافران نوروزی با مشکل روبرو نخواهد شد .
وی گفت: مدیری از مدیران ارشد کشور که به جزیره کیش تشریف می آورند توپ را در زمین سرمایه‌گذاران می‌اندازند پس وظیفه دولتمردان و مسئولان منطقه و کشور چیست ؟
احمد پور گفت: جنابعالی بعنوان معاون وزیر درددل سرمایه‌گذاران را به آقای ضرغامی وزیر محترم گردشگری انتقال دهید .
وی با اشاره به اینکه مجموعه سازندگان کیش بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارند گفت : بسیاری از مسئولان اماراتی در گوش سرمایه‌گذاران کیش زمزمه می‌کنند تا این سرمایه‌گذاران به امارات جذب شوند اما سرمایه گذاران جزیره کیش سربازان مخلصی هستند که با تعهد و عرق به میهن در حال فعالیت در کشور خودشان هستند .
وی با اشاره به اینکه بسیاری از طرح های نیمه تمام به دست سرمایه گذاران کیش نجات یافت و موفق به تکمیل شد گفت : در شش سالی که در جزیره کیش حضور دارم شش مدیرعامل در کیش تعویض شد این شرایط جالبی نیست .
وی خطاب به معاون وزیر گردشگری گفت : سلام ما را به وزیر محترم گردشگری برسانید و بگویید افراد سرمایه گذار کیش در حوزه گردشگری گلایه دارند لطفاً اقدامی بفرمایید که هم خدا را خوش بیاید و هم موقعیت گردشگری جزیره کیش احیا شود .

حاتمی یکی دیگر از سرمایه‌گذاران جزیره کیش و عضو مجمع سازندگان کیش نیز در این نشست حضور داشت و با انتقاد از قوانین دست و پا گیر جزیره کیش برای توسعه سرمایه‌گذاری گفت : بسیاری از قوانینی که در کیش وجود دارد در شهرهای دیگر وجود ندارد و سرمایه‌گذاران به راحتی می‌توانند در شهرهای دیگر سرمایه گذاری کنند .
وی با اشاره به اینکه برخی از مسافران نوروزی امسال در چادر اقامت داشتند و برخی هم در خانه های شبانه گفت : ساختن هتل های مقرون به صرفه و کم ستاره در جزیره کیش امکان پذیر است وقتی تنوع هتلی وجود داشته باشد افراد با هر بضاعت مالی می توانند در هتل ها اسکان داده شوند برای جزیره کیش جالب نیست که برخی از مسافران در چادر اسکان کنند و برخی هم در خانه های شبانه که هیچ نظارتی هم روی آنها نیست .
حاتمی با انتقاد به اینکه مرجعی در جزیره کیش برای تامین بودجه هتل‌ها وجود ندارد گفت : هر هتل با تاخیر ۳ تا ۴ ساله به سرانجام رسیده است و دلیل آن ناتوانی سرمایه‌گذار در تامین مالی این طرح هاست .
وزارت گردشگری بودجه‌ای برای ساخت هتل ها در نظر نگرفته است .
وی با اشاره به اینکه قطر ۱۹۰,۰۰۰ تخت هتلی دارد گفت : امکانات جزیره کیش با کشور قطر برابری نمی‌کند و کیش نمی تواند میزبان مناسبی برای جام جهانی باشد .
وی با اشاره به افزایش تعداد تخت های هتلی در جزیره کیش گفت : متقاضی سفر به جزیره کیش در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است با کمی تدبیر و مدیریت آمار مسافران کیش را از ۲ میلیون نفر در سال به راحتی می‌توان به ۳ میلیون نفر ارتقا داد .
حاتمی با اشاره به اینکه نارسایی‌های زیادی در کشور وجود دارد که همه را گردن بخش خصوصی می‌اندازند گفت : بسیاری از مشکلات ، مشکلات زیرساختی است بخش خصوصی می‌تواند ورود کند و با سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت ها مشکلات را حل کند اما قصد و نیتی برای به کارگیری از توان بخش خصوصی وجود ندارد . وی با اشاره به اینکه در نوروز امسال مشکل تامین آب ساکنان و مسافران کیش کاملا مشهود بود گفت : اگر بسیاری از طرح های جزیره کیش افتتاح شود جزیره با کمبود آب و برق رو به رو می شود .
وی گفت: کیش دومین مرکز توریستی بعد از مشهد در کشور است و باید توسعه زیرساخت‌ها و امکانات هتل های آن به تناسب نیاز ساکنان و گردشگران توسعه یابد .
حاتمی گفت : دولت بستر را آماده نکرد تا بخش خصوصی و به تبع آن کل کشور از بازی های جام‌جهانی سهمی داشته باشند .
وی گفت : مسافران ایران می‌توانستند از طریق کیش به قطر بروند ، بازی را در قطر ببینند و باز به جزیره کیش بازگردند که این فرصت خوبی برای افزایش درآمد اقتصادی کیش بود ، با یک هماهنگی کوچک امکان پذیر بود که مغفول باقی ماند.
حاتمی در پایان گفت : پیش از انقلاب بازی‌های آسیایی در ایران برگزار شد و میزبانی ایران در منطقه بی نظیر بود اکنون هم از فرصت جام‌جهانی باید استفاده می کردیم که نتوانستیم به درستی استفاده کنیم .

 

رحمان سادات نجفی مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش و یکی از اعضای مجمع سازندگان کیش نیز در نشست با شالبافیان معاون وزیر گردشگری گفت : مناطق آزاد به ویژه جزیره کیش با محور گردشگری می توانست بهتر از این عمل کند .
وی با انتقاد از اینکه مناطق آزاد در رسانه ملی جایگاهی ندارند گفت : مناطق آزاد به ویژه جزیره‌ کیش یک پروژه ملی هستند و باید به راحتی بتوانند در رسانه ملی تبلیغ کنند .
وی گفت : وقتی می خواهیم کالایی را در رسانه ملی معرفی کنیم تعرفه‌ها به صورتی است که امکان مشارکت وجود ندارد .
وی از وزارت گردشگری خواست با رایزنی با رسانه ملی این مشکل را برطرف کند .
رحمان سادات نجفی با اشاره به اینکه کیش در حوزه سیاحتی اولین مقصد گردشگری کشور است گفت : ۴۵۰۰ عضو فعال در جامعه بازاریان وجود دارد که با خانواده هایشان بیش از ۲۰ هزار نفر می‌شوند گردشگر باید با رضایت از جزیره کیش بازگردد و تامین نیازهای فعالان حوزه بازار و خانواده آنها به رضایت مسافران می‌انجامد و باید موقعیت ارزشمند کیش را به عنوان یک پروژه ملی تقویت کنیم .
وی با انتقاد از اینکه مسئولانی که در جزیره کیش ارتقا یافتند و به جایگاه بالاتری رسیدند غافل از جزیره‌کیش شدند گفت : آقای علی اصغر مونسان مدیرعامل اسبق سازمان منطقه آزاد کیش و وزیر سابق گردشگری از شانه های کیش بالا رفت اما پس از انتصاب در وزارت گردشگری تا چند ماه حتی نامی از کیش هم به زبان نیاورد .
وی گفت : در پایان صدارت ایشان در یک حرکت نمایشی سفری به جزیره کیش کردند که من به علت ماموریت کاری موفق به دیدن ایشان درکیش نشدم اما به دوستانم گفتم که انتقادها و گلایه های ما را به وزیر گردشگری علی اصغر مونسان برسانید .
وی از آقای ضرغامی وزیر محترم گردشگری درخواست کرد حتما به جزیره کیش سفر کنند و با امکانات گردشگری جزایر کیش و قشم و چابهار و دیگر مناطق آزاد کشور بیشتر آشنا شوند .
سادات نجفی در ادامه گفت : تبلیغات درستی در خصوص کیش نمی شود و توسعه متوازن هم در این منطقه وجود ندارد .
وی افزود: طرح های در حال اجرا نیاز به آب و برق دارند و در صورت تکمیل شدن حتماً کیش با مشکل آب و برق روبرو خواهد شد .
وی گفت : موقعیت جزیره ‌کیش در رسانه ملی باید تبلیغ شود مانند ترکیه که بخش خصوصی برای معرفی جاذبه های گردشگری از تلویزیون ترکیه بهره می گیرد تا ترکیه را به کشورهای دیگر معرفی کند .

ملک لو سرمایه گذار بازار مرکز تجاری کیش و عضو مجمع سازندگان کیش در این نشست گفت : با فرهنگ و اعتقادات ما مزیت رقابتی برای جزیره ‌کیش وجود ندارد . وی گفت : جزیره قشلاق ایران است و باید از این تعبیر نتیجه بگیریم که کیش را باید به درستی معرفی و تبلیغات منفی را خنثی کنیم تا توسعه یابد .

وی با اشاره به اینکه صنعت گردشگری در دنیا موفق است و کیش از این صنعت سهمی ندارد گفت : جاذبه‌های کیش را باید تقویت کنیم ، کیش بدون حمایت دولت با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساخته شده و البته همه دولتها هم موافق به توسعه کیش نبودند .

وی افزود : در حال حاضر امارات به ویژه دبی از جزیره کیش پیش افتاده است و یک فرصت گردشگری استثنایی به عنوان جزیره کیش مغفول مانده است.

افشون مسئول ورزش های همگانی موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش نیز یکی دیگر است اعضای حاضر در جلسه بود .
وی گفت : ابتدا وزیر محترم گردشگری و معاون ایشان مسیر و هدف و سیاست گذاری خود را در حوزه گردشگری برای مناطق آزاد مطرح بفرمایند تا با آشنایی بیشتر با رویکرد هایشان بتوان تصمیم گرفت .
وی گفت : حضور وزیر ورزش قطر و ایران در این سفر که هیئت قطری به جزیره کیش آمد بسیار مهم و ضروری بود که اتفاق نیفتاد .
وی با اشاره به اینکه نود درصد زیرساخت‌های ورزشی جزیره کیش استاندارد نیست و ورودی مسافر برای جام جهانی قطر نیز مشخص نیست گفت : تا ورودی مسافر مشخص نشود برنامه ریزی درستی هم صورت نمی گیرد .
ارسلان قربانی از مدیران باسابقه بخش خصوصی کیش گفت : پرواز خارجی از کیش به عمان و دبی بسیار گرانتر از پروازهای تهران و شیراز به دبی و عمان و یا قطر است باید زیرساخت ها بررسی شود و در صورتی که کار کارشناسی شده انجام شود کیش می‌تواند تابلوی تبلیغاتی مناسبی باشد .
وی گفت : در کشور ما اعتقادی به توسعه گردشگری وجود ندارد که اگر بود با همین جزیره کیش می توانستیم بودجه کشور را تامین کنیم ، دست‌هایی پشت پرده است که اجازه فعالیت مناطق آزاد و جزیره ‌کیش را نمی‌دهد .
بهمن عبدالهی خبرنگار دولتخانه کیش نیز در این نشست حضور داشت و با اشاره به اینکه ظرفیت های جزیره کیش با امکانات قطر قابل قیاس نیست گفت : به گزارش سایت فوربست قطر علیرغم تاسیس امکانات رفاهی و اقامتی کافی هم اکنون صد هتل ۵ ستاره در در دست افتتاح دارد، ۲۰۰ هزار اتاق برای جام جهانی آماده کرده است ، ۱۶ کشتی کروز برای اسکان مسافران با ظرفیت ۴۰۰۰ اتاق آماده کرده است سه شهرک مسکونی برای اسکان مسافران ایجاد کرده است اما در جزیره کیش هنوز کار قطعی انجام نشده است . وی با اشاره به اینکه قطریها ۲۰۰ میلیارد دلار خرج جام جهانی کردند تا بتوانند عایدی مناسبی از جام جهانی داشته باشند گفت : به نظر نمی رسد حتی تیم ملی کشورمان نیز برای آمادگی مسابقات جام جهانی در کیش اردو بزند .